Ventspils 3.vidusskola
Grozījumi Ventspils 3.vidusskolas 2007.gada 1.oktobrī izdotajos Iekšējās kārtības noteikumos
Precizēt tekstu:
Izdoti saskaņā ar Izglītības likuma, Bērnu tiesību aizsardzības likuma normām, Latvijas Republikas Ministru kabineta 24.11.2009. noteikumu Nr.1338 „Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos” prasībām un Ventspils 3.vidusskolas (turpmāk tekstā „skola”) nolikuma nosacījumiem un ir saistoši visiem skolas darbiniekiem un audzēkņiem.
- Papildināt iekšējās kārtības noteikumu 1.punktu ar jauniem apakšpunktiem šādā redakcijā:
1.7. Pedagogiem par konstatēto fizisko vai emocionālo vardarbību nekavējoties jāziņo skolas direktoram, izglītojamo vecākiem.
1.8. Skolas direktors organizē pārrunas ar incidentā iesaistītajām personām klases audzinātāja (audzinātāju) klātbūtnē, vajadzības gadījumā pieaicinot izglītojamo vecākus, to protokolē. Nepieciešamības gadījumā organizē psiholoģiskās palīdzības saņemšanu.
1.9. Gadījumos, kad ir aizdomas par pielietoto vardarbību, administratīvi vai krimināli sodāmiem pārkāpumiem, kurus apstiprina skolas psihologs, skola nekavējoties ziņo tiesībsargājošām iestādēm. Par iespējamo vardarbību ģimenē skolas direktors ziņo Valsts policijai vai Ventspils pilsētas bāriņtiesai.
- Papildināt iekšējās kārtības noteikumus ar 2.punktu ar jauniem apakšpunktiem šādā redakcijā:
2.27. Par jebkura riska vai ekstremālu situāciju, kura apdraud izglītojamo drošību vai veselību, nekavējoties ir jāziņo skolas vadībai.
2.28. Gadījumā, ja izglītojamais kādas personas darbībā saskata draudus savai vai citu personu drošībai, steidzīgi jāziņo klases audzinātājām, priekšmetu skolotājiem, psihologam, sociālajam pedagogam vai tehniskā personāla pārstāvjiem, kas savukārt ziņo direktoram, kurš nepieciešamības gadījuma informē Valsts policiju.
2.29. Ja izglītojamais iepriekš minētos draudus (mācību procesa laikā) saskata skolas teritorijā, tad jāgriežas pie skolas tehniskā personāla, vai jāziņo jebkuram pedagogam, vai jāzvana 112.
Iekšējās kārtības noteikumi
Ventspilī
2007.gada 1.oktobrī Nr. 3
1. Vispārējie drošības noteikumi
1.1. Skolas direktora vietnieks saimniecības darbā izstrādā un nodod skolas direktoram apstiprināšanai evakuācijas plānus. Evakuācijas plāni tiek izvietoti katrā stāvā pie galvenajām kāpnēm.
1.2. Informācija par operatīvo dienestu izsaukšanas kārtību tiek izvietota pie skolas dežuranta. Tā ietver Valsts policijas, pašvaldības policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, neatliekamās medicīniskās palīdzības, kā arī skolas direktora, direktora vietnieka saimniecības darbā kontakttālruņu numurus.
1.3. Kārtība, kādā skolā uzturas nepiederošas personas paredz:
1.3.1. Nepiederošu personu uzturēšanos skolā pieļaujams tikai ar skolas administrācijas atļauju.
1.3.2. Emocionāli nestabilas, agresīvas uzvedības vai alkohola, narkotisko, toksisko vielu apreibinātas personas ierašanās gadījumā skolā, skolas dežurants cenšas nepieļaut šādas personas pārvietošanos pa skolu. Izvērtējot situāciju, skolas dežurantam par šādas personas ierašanos skolā nekavējoties jāziņo skolas administrācijai, nepieciešamības gadījumā izsaucot Valsts policiju un/vai pašvaldības policiju.
1.3.3. Skolas apmeklētāji nav tiesīgi traucēt mācību procesa norisi skolā vai jebkādā veidā apdraudēt izglītojamo un darbinieku drošību.
1.3.4. Citu ar skolas vadību saskaņoto un atbalstīto pasākumu dalībnieki un apmeklētāji uzturas tikai attiecīgajam pasākumam norādītajās skolas telpās (aktu zālē, klašu telpās, gaiteņos);
1.3.5. Par skolas apmeklētāju uzvedības kontroli atbild skolas direktors (vispārējā atbildība), direktora vietnieks saimniecības darbā (par skolas telpās organizēto pasākumu apmeklētājiem) un skolas diennakts dežuranti (citos gadījumos).
1.4. Par izglītojamo un viņu vecāku iepazīstināšanu ar iekšējās kārtības noteikumiem atbild skolas direktors un direktora vietnieki izglītības jomā. Izpildes kontroli nodrošina skolotāji un klašu audzinātāji.
1.4.1. Izglītojamo un darbinieku instruēšana darba aizsardzībā darba drošībā, elektrodrošībā un ugunsdrošībā notiek saskaņā ar skolas direktora izdoto Ventspils 3.vidusskolas kārtību par darbinieku un izglītojamo instruēšanu un apmācību darba aizsardzībā, darba drošībā, elektrodrošībā un ugunsdrošībā:
ar iekšējās kārtības noteikumiem – katru gadu septembrī;
ar drošības kārtību mācību kabinetos – ne retāk kā divas reizes gadā un katru reizi pirms jaunas darbības, laboratorisko darbu uzsākšanas;
ar drošības kārtību masu pasākumu un sporta sacensību un nodarbību laikā – ne retāk kā divas reizes gadā;
ar drošības kārtību ekskursijas un pārgājienu laikā – pirms katras ekskursijas vai pārgājiena;
ar pārējām instrukcijām – ne retāk kā reizi gadā.
1.4.2. Izglītojamo iepazīstināšanu ar drošības instrukciju reģistrē klases vai grupas žurnālā, norādot drošības instrukcijas nosaukumu.
1.4.3. Pēc iepazīšanās ar drošības instrukciju izglītojamais to apliecina ar savu parakstu, norādot iepazīstināšanas datumu.
1.5. Skolā un tās teritorijā aizliegts iegādāties, lietot, glabāt un realizēt alkoholu, narkotiskās, toksiskās un psihotropās vielas.
1.6. Iekšējās kārtības noteikumu ievērošanas nodrošināšanai skolas direktors sadarbībā ar sabiedriskajām organizācijām ir tiesīgs uz līguma pamata piesaistīt apsardzes darbiniekus.
2 Izglītojamo pienākumi
2.1. Ar cieņu izturēties pret valsti, sabiedrību, valsts un Skolas simboliku.
2.2. Izglītojamam ir pienākums iegūt pamatizglītību līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, ievērot un pildīt Ventspils 3.vidusskolas nolikumu un šos noteikumus, skolas direktora rīkojumus, kā arī citu normatīvo aktu prasības.
2.3. Izglītojamam obligāti jāierodas uz visām viņam paredzētajām mācību stundām. Ja izglītojamais vairākkārt nav apmeklējis mācību stundas, viņam var tikt piemēroti disciplinārie sodi (piezīme vai rājiens) un par to rakstiski tiek informēti vecāki. Ja vecāki nespēj organizēt izglītojamo, lai tas regulāri apmeklētu skolu, lieta tiek izskatīta, iesaistot atbilstošus dienestus, kas lemj par šāda izglītojamā tālākās mācīšanās iespējām.
2.4. Izglītojamiem uz mācību stundām skolā jāierodas savlaicīgi, lai ar pirmo zvanu atrastos klasē un varētu sākt mācību darbu. Mācību stundu (nodarbību) sākuma nokavēšanās gadījumā, izglītojamam, ieejot mācību telpā, jāatvainojas skolotājam par stundas (nodarbības) traucēšanu un jālūdz atļauja piedalīties mācību procesā.
2.5. Izglītojamam ir pienākums sistemātiski gatavoties mācībām: pildīt mājas darbus, ņemt līdzi uz mācību stundām nepieciešamos mācību līdzekļus. Stundā izglītojamam jābūt uzmanīgam, precīzam, mācību stundas laiks pilnībā jāizmanto mācībām. Rakstiskajos pārbaudes darbos izglītojamam atļauts izmantot tikai skolotāja atļautos palīglīdzekļus (kalkulatoru, pierakstus, mācību grāmatas u.c.).
2.6. Ja izglītojamais attaisnojoša iemesla dēļ nav sagatavojies stundai, pirms stundas sākuma darīt to zināmu skolotājam.
2.7. Izglītojamam gan mācību stundā, gan ārpus tās jāizpilda pamatoti skolotāja rīkojumi, aizrādījumi vai lūgumi. Precīzi jāievēro skolotāja norādījumus par mācību un uzskates līdzekļu lietošanu, stingri ievērojot mācību telpu lietošanas noteikumus. Par sabojātajiem mācību un uzskates līdzekļiem nekavējoties jāziņo atbildīgajam skolotājam.
2.8. Mācību stundas laikā izglītojamam aizliegts:
• ar savu uzvedību traucēt pedagogu un citu izglītojamo darbu;
• atstāt klasi bez pedagoga atļaujas;
• staigāt pa klasi bez pedagoga atļaujas;
• lietot mobilo telefonu (tam jāatrodas somā vai kabatā, tā skaņas signālam jābūt izslēgtam);
• klausīties mūziku, izņemot gadījumus, kad pedagogs to uzdevis darīt, košļāt košļājamo gumiju un ēst.
2.9. Savlaicīgai vecāku informēšanai par izglītojamā sekmēm un skolas apmeklējumu, katra izglītojamam (1. – 9.klasei) jābūt līdzi dienasgrāmatai.
2.10. Attaisnojošie dokumenti par kavētajām mācību stundām izglītojamam nekavējoties jāiesniedz klases audzinātājam (izņēmuma gadījumos personīgi vienojoties ar audzinātāju). Par mācību stundu kavējuma, kas ilgāks par trim dienām, attaisnojumu atzīstama izglītojamā saslimšana, ko apliecina ārsta parakstīta izziņa (izglītojamā vecāku parakstīta izziņa par viņa saslimšanu ir pieņemama par attaisnojumu, ja mācību kavējums nav ilgāks par trim dienām).
2.11. Ja izglītojamam ir nepieciešams atbrīvojums no stundām (nodarbībām) svarīgu iemeslu dēļ, tad izglītojamā vecākiem savlaicīgi jāuzraksta iesniegums skolas direktoram vai direktora vietniekam mācību – audzināšanas darbā, kurā jānorāda kavējuma iemesls. Pēc minētās iesnieguma saskaņošanas tas nododams izglītojamā klases audzinātājam.
2.12. Skolā jāierodas tīrā, kārtīgā apģērbā, kas atbilst sabiedrībā pieņemtajām normām (uz pārbaudījumiem, svētkos un svinībās jāierodas svētku tērpos – zēniem uzvalki, meitenēm lietišķā stila kostīmi vai kleitas). Skolēna apģērbam pilnībā jāapsedz vēders, sāni un mugura. Matu sakārtojumam jābūt pieklājīgam, lai neapdraudētu paša drošību un netraucētu redzi.
2.13. Skolas telpās aizliegts atrasties virsdrēbēs, cimdos, cepurēs u.c. galvassegās, tās jāatstāj garderobē.
2.14. Mācību stundu (nodarbību) laikā atstāt telpu drīkst tikai ar skolotāja atļauju.
2.15. Ievērot disciplīnu un klusumu stundu (nodarbību) laikā. Rūpēties par mācību kabineta un savas darba vietas kārtību un tīrību.
2.16. Starpbrīdī izglītojamiem jāuzturas skolas gaiteņos, vestibilā vai skolas pagalmā.
2.17. Papildināt savas zināšanas pamata zinātnēs, apzinīgi attiekties pret mācībām.
2.18. Pastāvīgi paaugstināt savu kultūras līmeni.
2.19. Saudzēt skolu, iekārtas un citu inventāru, saudzīgi attiekties pret citu cilvēku darba rezultātiem, skolas zaļo zonu, savām un citu drēbēm: nepieciešamības gadījumā ar vecāku palīdzību atlīdzināt radušos zaudējumus skolai un/vai cietušajai personai. Jāsaudzē bibliotēkas grāmatas un jāievēro bibliotēkas iekšējās kārtības noteikumi.
2.20. Skolā un tās teritorijā obligāti jāievēro tīrība, kārtība un drošības noteikumi.
2.21. Uz ēdnīcu un garderobi 1. – 6. klašu audzēkņiem doties skolotāja pavadībā, uzvesties atbilstoši vispārējām uzvedības normām.
2.22. Ārpus stundām mācību kabinetos uzturēties tikai ar skolotāja atļauju vai tā klātbūtnē, sporta zāli izmantot tikai skolotāja klātbūtnē, saskaņojot ar skolas administrāciju.
2.23. Skolas rīkoto pasākumu laikā atrasties aktu zālē vai citās skolas telpās kopā ar savu klasi un klases audzinātāju.
2.24. Ja pēc izglītojamo iniciatīvas pēc stundām paredzēts kāds pasākums, par to jāinformē klases audzinātājs un skolas vadība.
2.25. Atbalstīt un ievērot skolas tradīcijas.
2.26. Skolas telpās (mācību stundu un starpbrīžu laikā, pasākumos u.c.) un ārpus tām izglītojamam jāuzvedas atbilstoši vispārpieņemtajām uzvedības normām, taktiski un iejūtīgi jāizturas pret cilvēkiem, savstarpējās attiecībās jāievēro pieklājība un smalkjūtība. Iecietīgi jāizturas pret jaunāko klašu skolēniem. Jābūt disciplinētam, nedrīkst klaigāt, skriet pa gaiteņiem, kāpņu telpām un klasēm. Izglītojamiem jāsveicina skolotāji, citi skolas darbinieki.
3. Izglītojamo tiesības
3.1. Izglītojamo tiesības noteiktas Bērnu tiesību aizsardzības likumā, Izglītības likumā, Vispārējās izglītības likumā, kā arī citos Latvijas Republikā spēkā esošajos normatīvajos aktos.
3.2. Iegūt bezmaksas vispārējo pamatizglītību un vidējo izglītību;
3.3. Iegūt kvalitatīvu izglītību, ko paredz valsts mācību programmas un standarti, bez maksas izmantot mācību tehniskos līdzekļus, inventāru, mācību papildlīdzekļus un grāmatas.
3.4. Izrādīt savu personīgo aktivitāti zināšanu iegūšanā.
3.5. Savlaicīgi saņemt informāciju (ne vēlāk kā 5 dienas iepriekš) par gaidāmo valsts, skolas administrācijas vai mācību priekšmeta skolotāja noteikto kontroldarbu vai ieskaiti, ievērojot mācību gada sākumā apstiprināto grafiku, kā arī informāciju par visiem ar izglītošanos saistītiem jautājumiem.
3.6. Uz papildus palīdzību mācībās – slimību vai citos gadījumos, kad tiek kavētas mācību nodarbības attaisnojoša iemesla dēļ.
3.7. Uz atpūtu valsts noteiktajās svētku un atpūtas dienās un brīvlaikā.
3.8. Tikt atbrīvotam no mācību nodarbībām attaisnojošu iemeslu dēļ – slimību u.c. gadījumos.
3.9. Kārtot eksāmenus un kursus atsevišķos mācību priekšmetos kā eksternim.
3.10. Brīvi izteikt un aizstāvēt savas domas un uzskatus, īstenot un pamatot savu viedokli, kas neaizskar cilvēka godu un cieņu.
3.11. Ierosināt un izveidot skolēnu pašpārvaldi, piedalīties tās darbībā.
3.12. Izrādīt iniciatīvu zināšanu un prasmju apguvē.
3.13. Prasīt cieņu un korektu attieksmi pret sevi.
3.14. Pārstāvēt skolu dažāda veida pasākumos atbilstoši savām spējām un interesēm.
3.15. Saņemt objektīvu un motivētu savu zināšanu un uzvedības novērtējumu.
3.16. Saņemt skolotāju palīdzību mācību vielas apguvē.
3.17. Uz nodrošinātu izglītojamā īpašumā, lietojumā vai valdījumā esošās personiskās mantas aizsardzību skolā.
3.18. Saņemt valsts un pašvaldības apmaksātu profilaktisko veselības aprūpi un pirmo medicīnisko palīdzību skolā un tās organizētajos pasākumos.
4. Aizliegumi izglītojamajiem
4.1. Ienest skolā un tās teritorijā šaujamieročus, aukstos ieročus, t.sk. nažus, kaķenes u.c.
4.2. Ienest un lietot skolā un tās teritorijā bīstamas ķīmiskas vielas, sprādzienbīstamas un viegli uzliesmojošas vielas un priekšmetus.
4.3. Ienest un lietot skolā un tās teritorijā alkoholiskos dzērienus (tai skaitā alu), narkotiskās un psihotropās vielas.
4.4. Aizliegts piesārņot vidi, kā arī piekopt citus veselībai kaitīgus un cilvēka cieņu aizskarošus paradumus.
4.5. Smēķēt skolā un tās teritorijā.
4.6. Ienest skolā mājdzīvniekus, putnus un citus dzīvniekus.
4.7. Lietot mobilo telefonu mācību stundu laikā, tiem jābūt izslēgtiem un jāatrodas somās.
4.8. Izglītojamie nedrīkst nēsāt rotājumus, kas var apdraudēt citu skolēnu veselību.
4.9. Mācību telpās ienākt virsdrēbēs un tur tās glabāt nav atļauts.
4.10. Aizliegts nest uz skolu ar mācību procesu nesaistītas lietas.
4.11. Ierasties skolā nepiedienīgā apģērbā.
4.12. Fiziski vai morāli aizskart citus izglītojamos, skolotājus, skolas darbiniekus vai citus cilvēkus, lietot necenzētus vārdus un izteicienus;
4.13. Bojāt citu izglītojamo personīgās mantas, t.sk. mācību materiālus, inventāru, apģērbu u.c.
4.14. Staigāt vai braukāt ar velosipēdu, skrituļslidām vai skrituļdēli pa skolas telpām un tās teritorijā esošo zālāju un puķu dobēm, lauzt zarus, puķes un postīt apstādījumus;
4.15. Skolas telpās sēdēt uz radiatoriem, palodzēm un citās sēdēšanai neparedzētās vietās.
4.16. Kategoriski aizliegts patvaļīgi izdarīt ierakstus vai labojumus klašu žurnālos, sekmju lapās, dienasgrāmatās, kavējumus attaisnojošās zīmēs u.c. dokumentos.
5. Kārtība, kādā tiek veikt darbs ar izglītojamo, kurš pieļāvis normatīvo aktu pārkāpumu.
Darbu ar izglītojamo, kurš pieļāvis normatīvo aktu pārkāpumu, skolā organizē atbilstoši Ventspils pilsētas domes instrukcijai Nr.235 „Instrukcija darbā ar bērniem, kuri pieļāvuši normatīvo aktu pārkāpumu”, ievērojot noteiktu šādu kārtību:
5.1 klases audzinātājs (sastāda rakstveidā problēmu ziņojumu vecākiem/skolas administrācijai, sastāda līgumu ar bērnu);
5.2 klases audzinātājs, kopīgi ar izglītojamā vecākiem, direktora vietnieku audzināšanas darbā un sociālo pedagogu (sastādot rakstveidā līgumu ar bērnu);
5.3 klases audzinātājs, kopīgi ar izglītojamā vecākiem un skolas administrāciju (sastādot rakstveidā šīs sēdes protokolu);
5.4 izglītojamā personas lietas izskatīšana skolas Pedagoģiskās padomes sēdē – ar vai bez izglītojamā un viņa vecāku piedalīšanos (nolemtais tiek fiksēts Pedagoģiskās padomes sēdes protokolā);
5.5 klases audzinātājs, kopīgi ar direktora vietnieku audzināšanas darbā un sociālo pedagogu (sastādot rakstveida protokolu) pieņem lēmumu par lietas, kas saistīta ar izglītojamā izdarīto pārkāpumu nodošanu izskatīšanai Sociālās palīdzības nodaļai, nododot ar lietu saistīto dokumentu kopijas.
6. Atbildība par Iekšējās kārtības noteikumu neievērošanu.
6.1. Šajos noteikumos minēto prasību neievērošanas gadījumā izglītojamiem var tikt piemērots disciplinārsods – aizrādījums, piezīme, brīdinājums, rakstisks ziņojums vecākiem, izglītojamā uzvedības izskatīšana skolas vadības grupas sēdē, skolas pedagoģiskajā sēdē.
6.2. Par skolas īpašuma bojāšanu izglītojamais un viņa vecāki ir pilnā apmērā materiāli atbildīgi par zaudējumu, kas izglītojamā vainas dēļ nodarīts skolai. Par nodarījumu izglītojamais sniedz rakstisku paskaidrojumu, kurš glabājas izglītojamā personas lietā.
6.3. Gadījumos, kad ir aizdomas par narkotisko, psihotropo, toksisko vielu un alkohola lietošanu, skola ziņo vecākiem vai nepieciešamības gadījumā ātrai medicīniskai palīdzībai.
6.4. Gadījumos, kad ir aizdomas par vardarbību, administratīvi vai krimināli sodāmiem pārkāpumiem, skola nekavējoties ziņo tiesībsargājošām iestādēm.
7. Grozījumi Iekšējās kārtības noteikumos.
7.1. Grozījumus un papildinājumus noteikumos var ierosināt direktors, Skolēnu parlaments,
Pedagoģiskā padome, Skolas padome un skolas dibinātājs.
7.2. Grozījumus un papildinājumus noteikumos apstiprina direktors.
8. Noslēguma jautājumi
8.1. Ar šo noteikumu spēkā stāšanos atzīt par spēku zaudējušiem Ventspils 3.vidusskolas
Iekšējās kārtības noteikumus, kuri apstiprināti 2005.gada 31.janvārī.